TRIP REPORTS

2009.IV.28., Pest megye, Domony, Faház-tetõ

Rövid kirándulás a legutóbb januárban látott gödöllõi Faház-tetõre. A felállás a szokásos: Kotán Attila, Szénási Valentin és én. Meglepõ módon a környék növényzete már májusi állapotokat tükrözött, ám ahogyan több barátunk tapasztalta, a rovarvilág nem tudott elég gyorsan reagálni a hónap elején hirtelen beköszöntött meleg idõre, így a napos idõ és az üde vegetáció ellenére meglepõen kevés bogár került szem elé. Azért panaszra nem volt ok, több ritka fajjal, köztük néhány a területre új állattal is találkoztunk.



Januári tájkép…



…és tavaszi aszpektus.


Hársfák alatti aljnövényzetrõl hálózható a nem túl gyakori fakó pattanó (Porthmidius austriacus).



Az erdei pattanó (Agriotes pilosellus) mindenfelé közönséges, nagyobb termetû pattanóbogár. Érdekes módontalán a szokatlan idõjárástól megzavarodva, kéreg alatt lapult pár példány, holott e faj egyáltalán nem rejtõzködõ életmódú. Ezt a jelenséget a nap folyamán több más bogárfajnál is tapasztaltam.



Az egérszínû pattanó (Agripnus murinus) szintén közönséges faj. Az aljnövényzet fölött, lassan repkedett pár egyed.



A haldokló, évszázados tölgyek gazdag bogárfaunának nyújtanak élõhelyet.



A tarka pikkelyespattanó (Lacon querceus), csakúgy, mint a következõ két bogárfaj, érintetlen erdõ rit-
ka lakója. Gödöllõ és Isaszeg védett erdõiben még stabil populációi találhatók e mutatós pattanóbogárnak.



A kardinális pattanó (Ampedus cardinalis), már egy elpusztult példány alapján ismert volt a területrõl, de ez az elsõ élõ egyed, amivel találkoztunk itt.



A leváló kéreg alatti fûrészporos törmelékben fejlõdik a fogastorkú gyászbogár (Tenebrio opacus). Szintén kevés helyen él már csak hazánkban.



Copyright © 2009. Hungarian Natural History Museum, Department of Zoology, Coleoptera Collection